Pravidelné sezónní spojení a doprava skupin do Banátu

Květen-září

Od května do září funguje mezi Českou republikou a rumunským Banátem pravidelné sezónní spojení prostorným klimatizovaným autobusem s WC i barem a prostornými klimatizovanými dodávkami.

Odjezd z Čech je vždy v pátek večer z Prahy ve 20:30, z Brna ve 23:00, příjezd do Svaté Heleny je v sobotu ráno kolem 10:00 (časy jsou přibližné a záleží na domluvě a podmínkách na cestě). Odjezd z Banátu ze Svaté Heleny je vždy v neděli ráno v 6:00, příjezd do Brna v 17:30 a do Prahy ve 20:00.

Říjen-květen

Mimo turistickou sezónu (od října do května) je odjezd do Banátu i příjezd zpět dle potřeby a dohody. Cenu najdete na stránkách dopravce . V případě skupiny lze domluvit libovolný termín odjezdu. Také si můžete pronajmout dvě 8místná auta i s řidičem.

S objednávkami a dotazy se obracejte na: Autodoprava Josef Hrůza, www.expreshruza.cz, tel.: +420 777 277 339, e-mail: expreshruza@seznam.cz.

Další alternativy dopravy skupin do Banátu

Do Banátu a zpět vás dopraví i gernický rodák Josef Nedvěd. Jeho vozový park sveze až 24 osob. Web: doprava-banat-cz.webnode.cz, tel.: +420 775917516, e-mail: autodoprava2012@seznam.cz.

Můžete využít také služby dalšího rodáka z Gerníku Josefa Pance, který nabízí 8místnou dodávku a bohaté zkušenosti k tomu. Tel.: +420 775 449 522.

Autobusem a vlakem do Banátu

Autobusem můžete dojet z Prahy do Budapešti a dál pokračovat vlakem do Aradu. Nebo je možné jet rovnou do rumunského Aradu. Občas přes sezónu jezdí také autobus do Temešváru (Timisoara). Z Aradu dojedete vlakem do Temešváru a odtud vám jede autobus do městečka Moldoua Nouă pod Svatou Helenou. Také lze dojet vlakem do Oršovy (Orșova) a poté stopem pod Eibenthal.

Viz www.onlinebus.cz, www.abcgroup.cz, autobusový jízdní řád rumunských autobusů najdete na www.autogari.ro.

Cesta do Banátu vlastním autem

Cesta autem z Prahy trvá přibližně 14 až 17 hodin. Záleží na zdatnosti řidiče, hustotě dopravy a na tom, do které části Banátu míříte. Až do Timişoary můžete počítat s dobrými silnicemi, následně se kvalita silnic zhoršuje a cesta se stává podstatně pomalejší. Nejezděte přes Srbsko, i když vám to doporučuje navigace! Srbský hraniční přechod vám může nepěkně zkomplikovat život.

Rumuni zavedli něco jako dálniční známku, tzv. „Roviniete“. Pro osobní auto stojí asi 3 Eura na týden. Známku si můžete koupit pouze na vybraných benzínových pumpách, proto je nejlepší si ji pořídit hned na hraničním přechodu. Na hraničním přechodu Cenad–Kiszombor ji koupíte v nenápadné budce umístěné vpravo těsně za rumunskou hranicí. Známku může kontrolovat policie, a tak se bez ní můžete dostat zbytečně do problémů.

Všechna práva vyhrazena © Společnost Člověk v tísni o.p.s., 2021 | Cookies